Hyrje | Pyetje dhe përgjigje
Pyetje & pergjigje
keni ndonje pyetje per ne? Mund te parashtroni duke plotesuar formularin qe vijon.

Pyetje dhe përgjigje

back 1 2 3 4 5 6 next total: 52 | Treguar: 41 - 50
image

8) Internet Fetva- Përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. A mund te bashkohen shiitet me sunnitet? 2. A mund te behet burri synet ne moshe madhore? 3.A mund te perdoret shprehja "zoti i shtepise" per te cilesu nje person? 4. Ju lutem nje keshile per telenovelat turke te teperta , ku shum musliman i shikojne (hajt se serial turk e kishe musliman) e aty po shikohengjera te ndaluara 5. A ndodhin mrekulli ne kohen tone? 6. Cfar duhet me thene kur vizitojme varrezat? 7. çfar duhet te bej nje njeri qe ka shqetesime gjat nates? 8. Çfar duhet te bejm te mire per te vdekurit? 9. çfar duhet te bejme nese nuk na zen gjuml? 10. çfar duhet te veprohet kur dikush akuzon nje besimtare per imoralitet? 11. Cfar duhet te veproj nje njeri i sprovuar me semundje te rende? 12. Çfar i tregohet ne fillim nje personi qe don te mesoj per Islamin? 13. çfar mekati është ndjekja e horoskopit? 14. Çfar mendimi ke per nje parti qe don te formoj shtetin Islam? 15. Çfar ndodhe me njerezit, pas vdekjes?
Me teper
image

7) Internet Fetva- Përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Si mund te mendohet nje sprove apo si mund ta marim gjendjen nese vonohet martesa e dikujt ,dhe zgjate me vite ,a don me than se nga gjynahet nuk hapen dyert ,apo mund te jete nga sprova ce Allahu ne kete menyr don me sprovu rrobin dhe don me pastru... dhe na folni pak me gjate per ceshtjen e marteses ne kohe te sodit deshtimi i tyre shume shpejt, dhe shtimi i numrit te madh te divorceve dhe grave te veja ... 2.Këtë nuk e kuptoj " ka mundesi qe te na zërë denimi i All-llahut edhe neve të mirëve përshkak mëkateve të të tjerëve " bile bile kam lexu dikund... Kjo sepse nuk i kemi ba dawet ata të kqinjët prandaj tash e shijojm dënimin së bashku me to? 3.Cfare mendoni hoxhe per Ilahite e Adem Ramadanit ? 4. A kan engjejt gjini? 5. A kane dale shenjat e medha te kjametit? 6.A kane qene ngjarjet e fundit qe kan ndodhur:si protestat per shami , msimbesim, sulmet islamofobe shkak per rizgjimine muslimanit? 7. A kemi pergjegjesi nese jemi indiferent ndaj rrethit shoqeror? 8. A kerkon pabesimtari hak prej muslimanit, diten e gjykimit? 9. A lejohet te behet dhikri me mend? 10. A lejohet te lexohet libri: Komentimi i enderave sipas shkences hyjnore? 11. A mund te arsyetojme ndenjen ne perendim me situaten ne vendet tona?
Me teper
image

6) Internet Fetva- Përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. A kam gjynah un nese fmija nuk don te shkoje te baba vet ,edhe pse un nuk jam e pajtimit ce femija im nuk shkon ta viziton babain e vet, kete vendim e ka mar vet femiju im ,qe nuk don te takohet me babain dhe eshte nen kujdestarine time.dhe un para Allahut e kam ndergjegjen e paster se kur se kam ndal qe te shifet me babain e vet ? 2. A e kemi obligim te krijojme nje shtet Islam? 3. A e ndjen njeriu vdekjen para se te vdes? 4.Këtë jetë a jemi duke e jetuar apo jemi vetëm duke e ëndërruar, dhe është vetëm një ëndërr e gjatë? 5. A është mekat te urresh nje bidatxhi? 6. A është termeti denim per njerezit? 7. A eshte valid kthimi i hakut nga shoku i demtuesit sepse demtuesi ka nderruar jete? 8. A jane te shqyrtuar te drejtat e njeriut ne ligjin islamik? 9.A ka akoma njerez qe merren me magji? Si te mbrohemi prej tyre? 10. A ka ardhur koha qe te gjithe muslimanet te bashkohen? 11.A ka bote tjeter qe jetojne njerezit perveç dunjase?
Me teper
image

5) Internet Fetva- Përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Hoxh kam nje pyetje per ty dhe kerkoj nje kshill prej teje , Jam ne nje lidhje qe gati 8 vite mirpo ende spo mujm me vendos i dashuri im tash veq ka kalu ni mosh mbi 30 vite mirpo un si femer spo di se si me vepru a duhet qe une te marr ndoj vendim apo te pres ende , edhe pse kur i thom ati se ka ardh koha me vendos ai vetem e ik biseden edhe nuk bisedon per at tem , sjom ka di se qka me bo me te vertet kisha deshiru nje kshill nga ju se a jom ka veproj drejt qe po vazhdoj me nejt me kit person apo jo . Allahu ju shperbleft 2.hoxh e kom ni pytje rreth sekteve a kom ndrejt me thon fen e kan nda ne sekte ,e jo feja i ka nda ne sekte ,edhe a egziston naj sekt ne islam apo thjesht musliman ,une per veti elhamdulilah jom musliman edhe besoj se krejt muslimant duhet me kon njejt simbas Kuranit edhe sunnetit te Muhamedit alej selam ,edhe ni pytje tjeter namazi sunet a duhet me u fal ne xhami apo shpi edhe te na kosov e bojn dhikrin ne fund namazit drekes psh ,une e kom lexu qe duhet te behet mbas farzit te qdo namazi ma bon hallall pres pergjegjen tuaj ? es selam alejkum . 3.selam alejkum we rahmetullah we bereketuhu allhu u shperblefte per pergjigjejet qe po na i jepni allahu ua shtofte dije ju dhe gjithe ymetit e muhamedit s.a.kam tre pyetje: e para perse thirret ezani dy here ne diten e xhuma e dyta, kur te fal namazin kaza psh dreken dhe ikindin a ben te behet pas gjdo farzi duaja apo pasi ti perfundoj dy namazat te bej duane dhe dhe e treta: me kan treguar ca shoke se pejgamberi yne i ka ber tespit pas gjdo farzi a eshte sahi kjo allahu ju shpreblfte per me xhennetin firdaufs eselam alejkum ve rahmetullah ve bereketuhu 4.Si ti largohem friges nga krijesat e tejdukshme (xhinve) a egziston denji kuran per te cilen mund ta perdorij dhe te me ndihmoj allahu ju shperbleft pergjigjen mundeni edhe me ma dhan ne Inbox . 5.hoxhe i nderurar,si mundet te jete hallall ta martosh nje vajze krishtere e cila pin alkohol,nuk fal namaz,han mishin e derrit,bon zina, bon shirk!!!!!!kurse qenka haram ta martosh nje vajze muslimane e cila vetem pse nuk falet dhe pin alkohol e ke haram!!!paradoks i papare,,ne pyetjen a lejohet te martohesh me nje vajze krishtere ju u pergjigjet PO?aferim be hoxhe !!!kerkoj sqarim hoxhe i nderuar,sepse do te dalim para Allahut nje dite dhe do te japim llogari,,esselam alejkum 6.Selam alejkum Vlla i dashur...a ka mundesi te kem sqarim per punen e fajses se 2 suneteve te sabahut 7. A mund te besh dua qe te udhezohet nje jomusliman? 8. A bejm mekat nese gabojme pa dashje? 9. A denohesh per waxhibin nese nuk e kryen? 10.A duhet te kem lidhjen me shoqerine e kaluar jobesimtare nderkohe qe un jam udhezuar ne Islam? 11. A duhet te rrespektohet testamenti qe nuk perputhet me rregullat e sheriatt?
Me teper
image

4) Internet Fetva

Program special për ata që na përcjellin në internet, ata parashtrojnë pyetje, probleme dhe situata, e hoxha mundohet tu jep përgjigje, zgjidhje dhe këshilla...
Me teper
image

3) Internet Fetva

Emision me përgjigje të pyetjeve të femrave dhe meshkujve që na përcjellin në Internet
Me teper
image

2) Internet Fetva- Përgjigjet hoxha Bekir Halimi

Program special për ata që na përcjellin në internet, ata parashtrojnë pyetje, probleme dhe situata, e hoxha munodhet tu jep përgjigje, zgjidhje dhe këshilla...
Me teper
image

Ma shet një mall shumë lirë!

Selam alejkum hoxh inderuar Ekam nje pytje. Një kujshi i ijemi punan me nje dugaj obi këtu ne gjermani; Dhe aj i miban qmimet shum te lira per dolloje elektrike bormashine: Mi bjen ne shtepi, une jam si dyshim, mos pi vjedh aj kusjhija e mishet mue shum lir, mos osht haram? Me këshilloni hoxh inderua, Allahu ju shperlbleft! Selam alejkum
Me teper
image

Çveshja e një femre në shtëpi të huaj

Hoxhe Esselamu alejkum dashta me te vet diq, a i lejohet femnes me banu ne nje shpi me motren edhe burrin e motres perderisa e kam lexu nje hadith qe nuk i lejohet femnes mi hek rrobat perveq se ne shtepine e vet? Lajmerom nese nuk tpengoj qe a ma jep pergjigjen tash fill apo najdite tjeter ta di sepse nuk kam mundesi afer nje jave me lexu pergjigjen nese nuk me jepet fill. Allahu te shperblefte
Me teper
image

Si të largojmë dyshimet?

Selam Alejkum, hoxh e kan je pytje : Hoxh se nja ni muaj shum shum shum pytje ne kry po me vin e po me shtin me menu sene qe nuk ban se te qesin prej fejes son po flej son po falna rahat son po msoj hiq se e ngova nje hoxh se than ka se falen besoj ne Zot e ne pejgamber ama e baj sikur me nej me nje kam e baj se e ven rizku i Allahut aj falet beson ket ... e tani shejtani po me thot ne kry ti falo ket bani e kur te vdes se del Allahu a melaqet ti thuj po jam fal e si kun te dali ti e ke kry jeten ma nuk ki brenga .... te lutem hoxh me ndimo
Me teper
back 1 2 3 4 5 6 next total: 52 | Treguar: 41 - 50