Hyrje | Pyetje dhe përgjigje
Pyetje & pergjigje
keni ndonje pyetje per ne? Mund te parashtroni duke plotesuar formularin qe vijon.

Pyetje dhe përgjigje

back 1 2 3 4 5 6 next total: 52 | Treguar: 21 - 30
image

29) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu. Kush sulmohet me se shumti nga xhinet. Besimtaret apo jo besimtaret.N'qofse ka mundsi skjarime met gjersishme per kete pune edhe si te mbrohemi prej sulmit te tyre. Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu. 2. Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu. Kam ndegjuar 1 ligjerate te prof.dr.Shefqet Krasniqit ne te cilen thuhej se "kadaja edhe kaderi mund te ndryshohet me dua te forta". Gjithashu kam mbajtur ne mend se cekej edhe puna se si takohen ne qiell kadaja me duan e n'qofse eshte duaja e forte ajo mberrin ne qiell me shpejt se kaderra ne toke dhe at here ty nje e keqe psh nuk te ndodh. Behet fjale ketu psh kur nje besimtar lutet qe Allahu ta ruaj nga te keqijat ose nga lendimet fizike apo diqka te tille e jo psh diqka absurde te lutet mos te vdes ose diqka te tille.Kisha pasur deshire ta di se a osht kjo e mundur dhe ne qofte se po a eshte e mundur qe dikush te me tregoj se si duhet te behet ajo dua apo ku mund ta gjej at dua?. 3. A është e vërtetë se nëse martohesh me një grua në dunja, nuk do ta takosh atë në Ahiret? A osht e vertet, qe nese dikush martohet me ni femer ne kete dyje, ather ai nuk do ta takon ma at femer ne boten tjeter? une e kuptoj qe do i kan grat e kqija e ma mir mos mi taku ma , ama pershembull ka njerz te cilve nuk ju mjafton veq 1 jet me ata femer edhe kan qef qe edhe ne jeten pas ksaj dyjeje ta ken te dashuren pran vetes. Shum um intereson kush din let um kallxon osht me rendsi per mu 4. si mund ta perdor MIVSAKUN , kam bler ne Xhuman e kaluar dhe nuk di ta perdor. 5. Per qka eshte e ndaluar te lutet muslimani? Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu. 6. A eshte e vertete se duhet falur dy rekate namaz per xhamine? Kam diqka te pa kjarte : Eshte shum e kjart qe namazi falet vetem per Allahun dhe per askend tjeter. 7. Me eshte bere nje pyetje para ca dite nga nje i aferm qe jeton ne perendim dhe nuk dita ti pergjigjem, prandaj po kerkoj ndihme nga ju nese dini te me tregoni. Miku im me pyeti se: A eshte e lejuar te hahet ushqimi nga mikrovala ne te cilen me heret eshte vendosur edhe mishi i thiut? Ju faleminderit. 8. Eselamu alejkum Nje vella me ka pyet se a eshte haram dhe a lejohet per gruan qe te ju bashkangjis xhematit te ja falin xhenazen nje te vdekuri, andaj une vendosa ta parashtroj pyetjen qe te marr pergjigje inshAllah. Ose guja burrit te vet nese i vdes burri para saj, a guxon gruja burrit me ja fal xhenazen ? 9. Es-selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu. Deshta te di se a mund ta verejm se a eshte nje njeri munafik apo eshte besimtar i sinqert dhe si? 10. A lejohet qe nje vella te fejohet pa lejen e prinderve kur prinderit i ka xhahila?
Me teper
image

28) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Selam Alejkum i nderuari hoxh kam disa pyetje: - si eshte puna e kredis qe meret per te blere shtepi? - disa persona marin me shume se nje shtepi ose marin nje godine te tere ose nje ndertese dmth me shume se nje banese si esht kjo ceshtje dhe kete e marin me preteks per biznis qe ta paguajn ate dhe me pas ta mbaje per vete dmth ta shfrytzoje per biznis kurse dihet e paguan me kamate? - te maresh kredi me kamate per ritjen e biznisit a eshte haram nese biznisi rrezikohet? - te maresh kredi per te filluar nje biznis te rij a eshte haram p.sh nese un smundem me u mare me pune tjera perpos se me tregti dhe ne nderkohe te holla skam a mundem me fillu me kamate fillimisht me pasaj ta pastroj ate? - zakonisht keto shtepi qe i marin ne europe i marin me kamate per arsye se aj e paguan qirane p.sh 600 euro dhe nese e blen ate shtepi te njejten e paguan 600 euro ne muaj dhe pas disa viteve ( 30 viteve ) i mbetet atij kjo menyre a esht haram edhe pse? - nese keni mundesij tme sugjeroni ndonje liber per ekonomine islame se kemi nevoje shuuuum per kete teme siomos per kamaten dhe bankat etj zoti ju shperbleft slm 2. Es-selamu Alejkum Hoxhë i nderuar. Mundësisht na e shpjego qështjen e Himnit Kombëtar dhe ngritjen ne këmb për të. Cila ështe dispozita sheriatike rreth kësaj qështje?Allahu ju shperbleftë. 3. selam alejkum hoxhëi nderuar do te deshiroja ta bej nje pyetje: pasi me date 1 dhjetor ishte dita nderkombetare e semundjes SIDA, do kisha deshire disa fjale rreth mentalitetit njerzor ku mundohen problemet e kesaj semundje ti gjejne ne prezervativ ,apo percaktimin e partnerit seksual apo ne lloj lloj menyra qe thjeshte nuk funksionojne, mirepo keto keshilla ipen edhe ne shoqerin tone ? ju falemnderit Allahu ju shperblefte. 4. selam alejkum ju kish lut me ndimu rretj nje qeshtje qe osh duke me brengosur ajo nje qeshtje filozofike qe kam lexuar nga nje liber filozofik dhe tash eshte duke me ndejtur ne koke ku filozofi Berkliu thote se te egzistosh do te thote te jesh i vrejtur kjo mdth se egzistoj vetem une kurse te tjeret jane produkt i vetdijes time ju lutem ndonje keshille Allahu ju shperbleft 5. Selam alejkum, ju shkruaj nga Tirana. Nje dite, nje shok me besim Ortodoks me pyet: Pse muslimanet martohen me shume gra? (duke shprehur dhe nje mospelqim per kete).Pyetja ime eshte: Si mund t'i pergjigjem ne menyren me te sakte pyetjes se shokut ortodoks? Allahu ua shpeblefte per kohen! 6. Eselamu alejkum hoxhe i nderuar - Kur bimi ne sexhde a duhet te bijme se pari gjunjet apo duart ?- A ka synet xhumaja ?- Ku duhet ti mbajme duart gjate namazit, permbi kerthize apo nën ? Allahu ju shperblefte 7. Eselamu alejkum hoxhe i nderuar :- Kur bijme ne ruku a duhet ti mbjame duart drejte apo ska lidhje ?- Kur jemi ne kijam ne qoftese gabojme duke e thene elhamin apo ndonje sure a duhet te fillojme pre fillimi apo si ?- A duhet ti kendohet tallkini te vdekurit ?Allahu ju shperblefte 8. Sa rekate i ka jacia dhe qfar dove muj me perdro ose lutje kur jemi nervoz apo merzitshem 9. Esselamu alejkum hoxhe i nderuar allahu ju rujte...Kam degju se ka sunnete namaz pas farzit te ikindise a ashte e vertet dhe a ka argument perket ? Allahu ju dhasht bereqet ...Esselamu alejkum werahmetullah. 10. Birra pa alkohol a esht e lejume ?
Me teper
image

27) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. A mundet njeriu ta mesoj Kuranin ne enderr? 2. A mundet femra me te permujshmet me lexu Kuran? 3. Nese e lexoj Kuranin ne gjuhen shqipe sepse nuk e di gjuhen arabe a fitoj sevape? 4 Nese hoxha na nderpret mesimin e leximit te Kuranit per arsye te parregullsise te nxenesve, i kujt është gabimi? 5. Si duhet te sillet muslimani me Kuranin? 6. A e fale All-llahu ate person qe ben zina? 7. A pranohet pendimi i atij qe ka mbyt nje besimtar? 8. Çfar u keshillojme atyre qe pendohen per gjynahet e medha, por prap ju kthehen atyre? 9. Cili është dallimi midis teubes dhe istigfarit? 10. E kam perserit nje mekat edhe perse jam penduar me pare per te, a ka mundesi te me fale All-llahu? 11. Si behet pendimi? 12. A eshte dalje prej Fese thenja se mbulesa eshte ceshtje vullnetare? 13. A eshte e detyrueshme mbulimi i pjeses se poshtem te mjekrres tek femrat? 14. A i lejohet gruas te heqi shamine per shkak te punes apo shkolles? 15. Si shpjegohet ajeti Kuranor mbuloni kraharorin e juaj? 16.A lejohet me ble shtepi me kredi nga banka? 17. A lejohet me henger buke ne ate shtepi ku punojne me kamaten? 18. A mund tja bejm per hajr nje njeriu qe blen shtepi me kamate? 19. A mund tja shes shtepine nje personi i cili per te me paguar do te marre leke me kamate? 20. A është e vertete se prinderit e Profetit alejhi selam kan vdeke pa iman?
Me teper
image

26) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Çfar është Hidri, profet, i derguar, eulija apo...? 2. Jusha bin Nun ishte djale i Musait apo sherbetor i tij dhe a ishte ai pas Musait i Derguar apo Profet? 3. Si është dukur Pejgamberi? Une kam dëgjuar se pas vdekjes se Pejgamberit edhe sahabet e vet ia kan harruar fytyren se si është dukur edhe ku e gjetët saktësisht përshkrimin e Pejgamberit sala Allahu alejhi we selem? 4. A ka xhihad ne kete kohe? 5. A pranohet xhihadi pa lejen e nenes? 6. Si i del shpirti shehidit? 7. A duhet te jete me abdes babai ne momentin qe i lind femija per ti therritur ezanin? 8. A duhet ti falet xhenazeja nje femije qe ka vdekur dy muaj pas lindjes? 9. A jane te lejuar filmat vizatimore me tematike islame per femije? 10. A lejohet adoptimi ne Islam? 11. A lejohet te behet femija sunnet qe diten e pare te lindjes? 12. A lejohet ti jape qumesht femijes nese jam xhunub? 13. A mundet qe vajza e vogel te lyhet per dasem? 14. Çfar duhet bere kur te lind femija? 15. Deri ne cilen moshe bon te del vajza para nenes pa rroba? 16. Çfar është mire me ju lexu femijeve? Cilat lutje duhet me i lexu per ti mbrojt femijet e vegjel nga syri i keq? 17. Deri ne cilen moshe mund te flej femija ne dhomen e prinderve? 18. Sa here duhet te pije femija qumesht tek nje grua per ta quajtur nene qumeshti? 19. Si duhet ti nxisim femijet ne Islam dhe ne cilen moshe? 20. Si duhet ti nxisim femijet ne Islam dhe ne cilen moshe?
Me teper
image

25) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Cili eshte vendimi i Islamit per kravaten? .2 Ka disa vëllezer që u shkruajn motrave në chat privat në emër të këshillimit dhe kembimit te dijes islame, desha që hoxha të na jape disa këshilla në lidhje me këtë. 3. Ne cilat raste është i ndaluar debati mes muslimaneve? 4. Nese jeton ne emigrim a mund te punosh ne te zeze per tu ike tatimeve? 5. Nese ne ushqim ka nje sasi te vogel mishi apo yndyre derri a lejohet te hashe kete ushqim? 6. Sa te gjate duhet me e lene mjekrren dhe sa duhet me e shkurtuar ate? 7. Si eshte gjykimi mbi shkrimet arabisht qe varen mbi mure? 8. Si konsiderohet duhani ne Islam? 9. a ESHTE E NDALUME ME I PRE THOJTE NATEN ? 10. A duhet ta lavderojme nje qe lexon Kuran bukur? 11. A duhet te dime gjuhen arabe per te praktiku Islamin, ne cilen gjuhe është me mire me lexu Kuran? 12. A është problem nese hoxha kur lexon suren Fatiha ne vend te thote "Dal-lin" thote "Dhal-lin" ? 13. A i shkon sevapi prinderve nese lexoj Kuran per ta? 14. A ka ajete me te cilat nuk veprohet me to? 15. A lejohet hyrja ne banjo kur me vete kemi pajisje qe ne memorje mbajne Kuran? 16. A lejohet te lexohet Kuran duke qene xhunub? A lejohet te lexosh Kuran pemendesh kur je xhunub? 17. A lejohet te mesojme Kuranin duke e lexuar ate me shkronja latine? 18. A lejohet te varesh ajetet e Kuranit ne muret e shtepise? 19. A lejohet ti japesh jobesimtareve perkthimin e Kuranit? 20. A mund te lexoj perkthimin e Kuranit pa abdes?
Me teper
image

24) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

Diçka për Adem Jasharin? 1. A lejohet te thuhet: Kam krijuar diçka? 2. A lejohet te vendoset spirale per t'u mbrojtur nga shtatzania? 3. A lejohet te vishet rrobe e bere nga lekura e derrit? 4. A lejohet zgjatja e fejeses? 5. Cfar tiu thematyre qe me thojne Terorist, Taliban e 10000 etiketa ? 6. A mund te bashkohen grate me burrat ne xhami ashtu siç bashkohen ne lufte? 7. A mund te flas mashkulli me femrën ne internet per Islamin? 8. A mund te perdoren kremerat apo shampot me perberje alkooli? 9. A mund te rrihet muslimani qe te ben zullum? 10. Cfar denimi ka femra e cila i ndron fraerat ? 11. A mundet besimtari qe ta planifikoj te kaloj nje periudhe kohe ne mergim dhe pastaj te kthehet? 12.A u lejohet muslimaneve te martohen me njerez me te cilet kane lidhje gjaku? 13. Amballazhi me te cilin permbledhin buken eshte lyer me alkool etilik, a lejohet te hahet buka? 14.Nese nje vajze paraqitet ne privat, te pyet per Islamin, kerkon Keshilla; Si te veprojme ne Vellezerit? 15. Cfar qendrimi keni per Adem Jasharin Hoh i nderum ?
Me teper
image

23) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Si e komentoni sulmet antiislame ne internet ? 2. Zerat per ilahi thoni se jan te lejuara , por me zera mund te formohen edhe muzik TECHNO , REP etj si e komentoni kte ? 3. A eshte gjynah qe nuk e haj mishin e deles, kur ma ofrojne sepse me thone ka dikush ska buk me hanger e ti po zgjedh ? 4. A lejohet te hashe mishin e therur nga nje njeri qe nuk falet? 5. A lejohet te kopjojme ne provim,A lejohet te mashtrosh ne provimet e shkolles? 6. A lejohet te lexojme libra artistik? 7. A lejohet te luhet teper futboll? 8. A lejohet te mbahet unaza ne gishtin tregues? 9. A lejohet te mbashe akuarium me peshq ne shtepi? 10. A lejohet te mblidhen njerezit e te bejn dua se bashku sic behet ne nje xhami turke? 11. A lejohet te pihet pije red-bull? 12. A lejohet te punoj ne nje thertore ku perpunohet edhe mishi i derrit? 13. A lejohet te punosh ne ndertimin e kishave? 14. A lejohet te shashe kohen dhe te kerkosh vdekjen? 15. Si komentoni kenget rep qe i ben per fe reperi Gold Ag
Me teper
image

22) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. A jane veglat muzikore qe perdoren per ilahi haram , DHE A lejohen ilahite me vegla muzikore dhe A lejohen ilahite pa instrumenta? 2. A kam mekat nese ne lokalin tim degjohet muzika? 3. A kam pergjegjesi nese ne shtepine time veprohet harami pa deshiren time? 4. A lejohet marrja e nenshtetesise ne vendet jo muslimane? 5. A lejohet me be shaka? 6. Deri kur o hoxh kemi me i duru padrejtsit qe i behen muslimanit ne trevat shqiptare ? 7. A lejohet nje hoxhe te shkruaj hajmali? 8. A lejohet per burrat te veshin nje rrobe te bardhe pak te tejdukshme? 9. A lejohet per muslimanet te shkojne ne plazhe per sherim? 10. A lejohet perdorimi i alkoolit farmaceutik? 11. Cigarja eshte me demshma se alkoholi , pse nuk esht i njete qendrimi ndaj dy tkqijave kto ? 12. Nese e mbaj mjekren si te ADEM RAMADANIT a e qoj vaxhibin ne vend ? 13. A lejohet t'i jepet gjak jo muslimaneve? 14. A lejohet te behet operacion plastik? 15. Hoxh jam shum i shendosh , kam kilograme te teperta , haj shum , nuk kam fare aktivitet fizik kam frig nga Allahu se po bej mekat me kte gje si komentoni ?
Me teper
image

21) Internet fetva - përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Mastrubimi a eshte i lejuar ? 2. A ështe e lejuar ne Islam, blerja e aksioneve? 3. A është e lejuar qe te fotografohen grate? 4. Martesa me ndonje te afert veq sa per letra , a esht e lejuar ? 5. A është e lejuar te studiosh per juridik? 6. A është e lejuar te veshesh rroba te kuqe? 7. A është e ndaluar qe ne shkolla te jene klasat e perziera me vajza dhe me djem? 8. Nje shkronje 10 sevape te Kuranit .. por nese ithemi permedsh a kondisedrohet njejt dmth pa i lexu po permendsh ? 9. A është gjynah me festuar vitin e ri? 10. A është hallall paraja qe merret nga ndihma sociale? 11. A është i njëjtë amoraliteti me sy me ate me vepër? 12. A është kufer te hashe ushqimin e vitit te ri? 13. Jam mashkull , ne vetlla me riten shum qime dhe behem shum i shemtuar , a lejohet ti rregulloj nje her ne muah te berberi ? 14. A është mekat te punohet pas perendimit te diellit? 15. A është muzika haram hoxh bekir halimi sepse nga ti nuk kam ndegju te flasesh per kete teme?
Me teper
image

20) Internet Fetva- përgjigjet hoxha Bekir Halimi

1. Melaqet nukhyn aty ku kafoto , e televizori a hyn ne kete hadith si foto ? 2. Nese gruaja ime fal namazin per shkak friges ndaj meje sepse une e urdheroj , a ben ajo shirk ? 3. Si falet namazi nese je ne burg a ka naj lehtsim hoxho ? 4. nese pantollonat i kam te papasterta , te gjata a me pranohet namazi ? 5. Si e komentoni rrahjen ne xhamine e isa begut , sepse urrejtesit e islamit po e shfrytzojn ate video ? 6. Si mund te falet nje person i cili nuk din Kur'an? 7. Si mund te kuptohet qe eshte pranuar namazi i istihares? 8. Shpesh e la namazin , prap kthehem , prap e la prap kthehem vitet po kalojn.. si mund o hoxh njeher e pergjithmon te kapem fort ne moslanjen e namazit ? 9.A ben me nxjerre nje fotografi te nje kafshe dhe me shkruajt emrin e filan kafshe, dmth per ta mesuar? 10. A ben mekat nese han edhe pin ne kembe? 11. A duhet qe muslimant te ndihmojne Iranin? 12. A duhet te votojne muslimanet? 13. A e ka ndaluar Pejgamberi alejhi selam mbajtjen e qenve? 14. A e lejon Feja perdorimin e organeve pas vdekjes? 15. A është e lejuar me pase program te windows te kopjuar ne pc?
Me teper
back 1 2 3 4 5 6 next total: 52 | Treguar: 21 - 30