Hyrje | Aktuale | Lajme nga vendi | Ja çfarë ka bërë “NUN” në Hasanbeg?

Ja çfarë ka bërë “NUN” në Hasanbeg?

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Kriza që u shkaktua pas vërshimeve në Hasanbeg dhe lagje të tjera, ku mbetën 22 veta të vdekur dhe dhjetëra të tjerë të plagosur ka bërë që të gjithë njerëzit e vullnetit të mirë të angazhohen për tu ndihmuar banorëve të atyre anëve.

Muharem Ismaili nga sektori humanitar i fondacionit “NUN”, ka folur mbi atë se çfarë ka ndodhur realisht atë natë dhe si kanë vepruar ata me aktivistët e tyre për tu ardhur në ndihmë banorëve të cilët kishin nevoja elementare.
Ai u shpreh tepër i ngazëllyer edhe me ndihmën që dhanë të gjithë njerëzit, si fizikisht po ashtu edhe materialisht. “Njerëzit pas alarmimit për gjendjen e rëndë që ishte në terren dhe pasi panë angazhimin serioz të NUN-it, filluan të na sjellin ndihma dhe gjërat e nevojshme.” ka thënë Ismaili.
Ai ka thënë se ndihet krenar që së bashku me aktivistët kemi arritur të solidarizohemi me dhimbjen e tyre, ndërsa ndihmat tjerë mund të jenë dytësore. Ndërsa ka shtuar se ata së bashku me kolegët e tij janë angazhuar edhe për ceremoninë e varrimit.
Ky është emisioni i plotë nga emisioni Zëri i Arsyes në PeaceTV, ku u fol mbi humanizmin.

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera nga Lajme nga vendi
Previous
image
Ja çfarë ka bërë “NUN” në Hasanbeg?
Kriza që u shkaktua pas vërshimeve në Hasanbeg dhe lagje të tjera, ku mbetën 22 veta të vdekur dhe dhjetëra të tjerë të plagosur ka ...
image
Video pamje nga aksioni i pastrimit në lagjen e Hasanbegut e organizuar nga shoqata “NUN”
“NUN” ditën e djeshme (14 Gusht 2016) organizoi aksion vullnetar për pastrimin e lagjes së Hasanbegut ku javën e kaluar pati vërshime, afro 100 vullnetarë ...
image
Ky është aksioni i “NUN”-it për sot në Hasanbeg
Përveç shpërndarjes së ushqimeve dhe mjeteve të nevojshme për jetë, ata sot në mënyrë të organizuar së bashku me dhjetëra aktivistë kanë dalë në Hasanbeg ...
image
Hoxhë Fatmir Latifaj shkon në Hasanbeg për të ndihmuar
Hoxha nga Mitrovica, Fatmir Latifaj sot ka qenë prezent në terren për të ndihmuar të prekurit nga vërshimet në Hasanbeg. Ai ka qenë në pikë ...
image
Seminar treditorë nga iniciativa "VEPRO"
Me lejen dhe ndihmën e Allahut -subhanehu ue teala-  u realizua seminari treditor (22-24 prill 2016), i organizuar nga iniciativa “VEPRO”, në Kitkë, me temën ...
image
100 Sqarime nga Hoxhë Bekir Halimi
    Diku ka mesi i Muajit Prill disa djem të rinj entuziast takohen me Hoxhë Bekir Halimi dhe bisedojnë se si mund të bëjnë diç të ...
image
Politika e opozitës në Shqipëri
Një urtësi e madhe në lidhje me veprimtarinë e opozitës në Shqipëri...
Next