Hyrje | Aktuale | Lajme nga bota | U nda nga kjo jetë lexuesi i njohur i Kuranit, Muhamed Ejjub

U nda nga kjo jetë lexuesi i njohur i Kuranit, Muhamed Ejjub

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Para pak çastesh, morëm lajmin për vdekjen e lexuesit të njohur të Kuranit, Muhamed Ejjub, i cili u nda nga kjo jetë sot (e shtunë) 9/7/1437 apo 4/16/2016, pas namazit të sabahut, në moshën 68 vjeçare. Namazi i xhenazet do i falet sot (e shtunë), pas namazit të drekës në xhaminë e Pejgamberit -salAllahu alejhi ue selem- dhe do varroset në varrezat Bekie. Hoxha ka qenë imam në xhaminë e Pejgamberit -salAllahu alejhi ue selem- shtatë vite, e më pas vjen një ndërprerje prej 19 vitesh, pas së cilës kthehet të ju prin muslimanëve në namazet e teravive të Ramazanit të kaluar. Hoxha (jashtë Ramazanit) ka qenë imam në një xhami prej xhamive të Medinës deri para se ti vjen vdekja.

Lusim Allahu e Madh që ta mëshiron hoxhën dhe lexuesin e njohur dhe ta shpërblen me xhenetin e Tij!

*Ky është leximi i fundit i hoxhës, te xhamia e tij, dje (e xhuma) 8/7/1437, në namazin e jacisë...

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera nga Lajme nga bota
Previous
image
Deklaratë e organizatave shkencore mbi konferencën e fitnes në Çeçeni
Deklaratë e organizatave shkencore mbi konferencën e fitnes në Çeçeni Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve, paqja, mëshira, bekimi i Allahut qoftë mbi Pejgamberin -salAllahu ...
image
Unioni i Dijetarëve muslimanë bën thirrje për unitet
Unioni Botërorë i Dijetarëve Muslimanë ka bërë thirrje që tema e Samitit të 13-të të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, ”Drejtësi, Paqe, Bashkim dhe Unitet” të ...
image
U nda nga kjo jetë lexuesi i njohur i Kuranit, Muhamed Ejjub
Para pak çastesh, morëm lajmin për vdekjen e lexuesit të njohur të Kuranit, Muhamed Ejjub, i cili u nda nga kjo jetë sot (e shtunë) ...
image
Erdogan: Botës Islame duhet ti japim shpresë për të ardhmen
Në fjalën që mbajti në darkën e shtruar për liderët e vendeve islame Presidenti Erdogan tha se synimi i tyre gjatë presidencës së radhës do ...
Njeriu i paralizuar tweet se nuk ka vizitor, nuk e priste çfarë do ti ndodhe më pastaj
Ibrahimi nga Saudia, ishte paralizuar pas një aksidenti me makinë dhe ai postoi në rrjetin e tij social Twitter : “ Emri im është Ibrahim ...
image
Lista e imamëve të Dy Haremeve për vitin 1433 – 2012
Kryesia e përgjithshme për udhëheqjen e çështjeve të Dy Haremeve konfirmoi listën e imamëve të Xhamisë së Pejgamberit dhe Qabes. Në xhaminë e Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ...
Next