Hyrje | Aktuale | Lajme nga bota | Njeriu i paralizuar tweet se nuk ka vizitor, nuk e priste çfarë do ti ndodhe më pastaj

Njeriu i paralizuar tweet se nuk ka vizitor, nuk e priste çfarë do ti ndodhe më pastaj

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font

Ibrahimi nga Saudia, ishte paralizuar pas një aksidenti me makinë dhe ai postoi në rrjetin e tij social Twitter : “ Emri im është Ibrahim dhe jam i shtruar në spitalin King Khalid. Kisha një aksitdent me veturë. Kam mbetuar i paralizuar dhe skam dikën që mund të vijë të më vizitojë. Babai dhe vëllai më kanë injoruar gjatë gjithë kësaj kohe. Poashtu kam nevojë për tretman të transplantimit të palcës së eshtrave”

Ai poashtu u tregoi njerëzve për shpërblimin e atij që viziton të sëmurin duke shkruar “Vizita e të sëmurit ka shumë shpërblime, prandaj eja më ndihmoni e më vizitoni”. Ai poashtu postoi edhe hadithin “ O biri i Ademit, Unë rash i sëmure, e ti nuk më vizitove! Njeriu do të thotë: O Zot, si mundem unë të të vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botërave? Allahu do të thotë: A nuk e dije se një ndër robërit e mi ra i sëmurë, e ti nuk e vizitove? Dije pra, se nëse e vizitoje do te më gjeje tek ai!” (Muslimi)

Ai se priste se çfarë do të ndodhte më tutje...

Dikujt iu kujtua të bënte një hashtag në Twitter me hashin #زيارة_ابراهيم i cilin në përkthim do të thotë #vizitoIbrahimin e cila morri jehonë. Ai tweet u postua mbi 200.000 mijë here, e cila është rekordë në histori të Saudisë. Njerëz nga gjithë vendi shkuan për ta vizituar duke i dërguar ushqim dhe lule. Disa filuan ta ushqejnë kur panë pamundësinë e lëvzijes së tij.

 

130.000$ janë mbledhuar nga fondi i ngritur për shërim në Gjermani.

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera nga Lajme nga bota
Previous
image
Deklaratë e organizatave shkencore mbi konferencën e fitnes në Çeçeni
Deklaratë e organizatave shkencore mbi konferencën e fitnes në Çeçeni Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve, paqja, mëshira, bekimi i Allahut qoftë mbi Pejgamberin -salAllahu ...
image
Unioni i Dijetarëve muslimanë bën thirrje për unitet
Unioni Botërorë i Dijetarëve Muslimanë ka bërë thirrje që tema e Samitit të 13-të të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, ”Drejtësi, Paqe, Bashkim dhe Unitet” të ...
image
U nda nga kjo jetë lexuesi i njohur i Kuranit, Muhamed Ejjub
Para pak çastesh, morëm lajmin për vdekjen e lexuesit të njohur të Kuranit, Muhamed Ejjub, i cili u nda nga kjo jetë sot (e shtunë) ...
image
Erdogan: Botës Islame duhet ti japim shpresë për të ardhmen
Në fjalën që mbajti në darkën e shtruar për liderët e vendeve islame Presidenti Erdogan tha se synimi i tyre gjatë presidencës së radhës do ...
Njeriu i paralizuar tweet se nuk ka vizitor, nuk e priste çfarë do ti ndodhe më pastaj
Ibrahimi nga Saudia, ishte paralizuar pas një aksidenti me makinë dhe ai postoi në rrjetin e tij social Twitter : “ Emri im është Ibrahim ...
image
Lista e imamëve të Dy Haremeve për vitin 1433 – 2012
Kryesia e përgjithshme për udhëheqjen e çështjeve të Dy Haremeve konfirmoi listën e imamëve të Xhamisë së Pejgamberit dhe Qabes. Në xhaminë e Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ...
Next